В Україні рушники здавна використовували не тільки за їхнім прямим призначенням. Рушники були частиною цілої низки обрядів - хрестин, весіль, і навіть похорону.
Зараз рушники для обрядів використовують рідше, але вони у великій кількості є в будь-якій оселі. Вони потрібні завжди, тому виникає питання: а чи можна дарувати рушники, і чи існують щодо цього народні прикмети?
Хоча за старих часів рушники використовували не тільки для похорону, а й для цілком життєствердних обрядів - весіль і хрестин, їх досі заведено вважати поганим подарунком. Наші бабусі так вважали так саме через те, що рушники використовувалися під час похорону. Досі вважається, що подарований рушник - до конфліктів, хвороб і навіть до смерті.
Якщо вам все ж дарують рушник, і відмовитися немає можливості, його не можна брати задарма - потрібно заплатити дарувальникові будь-яку символічну суму, і вимовити слово "оплачено". Наші пращури вважали, що так подарунок перетворюється на покупку і перестає нести негативну енергію.
Раніше невеликі кухонні рушники використовували для того, щоб обернути продукти, які давали із собою в далеку дорогу. Напевно, тому й зараз вважається, що отримати в подарунок кухонний рушник - до розлуки з коханими.
Згідно зі старовинною прикметою дарувати можна рушники, вишиті вручну - "рушники". Такі рушники ручної роботи з красивим вишитим візерунком раніше дарували на весілля, і вважається, що вони символізують кохання і щастя.