Сегодня:
Последние записи
У тимчасово окупованому Маріуполі станом на ранок 10 січня знеструмлено 11 трансформаторних підстанцій у Лівобережному районі.Про це під час ранкової наради заявив гауляйтер Олег Моргун.За його сло...
Російські терористи подовжують обстрілювати громади Миколаївської області.Як повідомляє прес-служба Миколаївської ОВА,  учора, 9 січня, о 15:19 ворожі артилерійські обстріли фіксувалися по нас...
У Кам’янці-Подільському оштрафували чоловіка, син якого зривав уроки в школі. Батька школяра вже не вперше судять за подібне порушення, однак, лише цього разу суд призначив йому штраф за неналежне ...
Російські військові в останні два тижні дещо змінили особливості застосування зброї для атак по Сумщині. Для обстрілів прикордоння вони почали частіше використовувати «шахеди», також здійснюють і к...
Баннер

Від Антського союзу до СРСР - у складі яких держав та імперій була Буковина

2023-07-29 01:14:08
Источник: https://www.0372.ua/

Від Антського союзу до СРСР - у складі яких держав та імперій була Буковина

Сучасна Буковина - край, в якому комфортно співмешкають люди різних традицій, національностей, культурних та релігійних уподобань. Те, що ми маємо зараз, результат багатовікової історії з її непростими змінами та “сюжетними обертами”.

За свою довгу історію Буковина перебувала у складі різних держав та імперій. Це відобразилося в її архітектурі, музиці, традиціях, костюмах та етнічному складі. Зараз на Буковині проживають українці, румуни, євреї, поляки та вірмени. А на вулицях Чернівців можна побачити, як різні країни впливали на розбудову міста.

Але в складі яких держав знаходилась Буковина у різні періоди історії? Таке питання сайт 0372.ua і збирається дослідити в цій публікації використовуючи відкриті українські джерела.

Нині північна частина Буковини - це Чернівецька область. Південна Буковина знаходиться у складі Румунії.

До Різдва Христового Буковина була місцем розташування Трипільської культури. Ще тут жили скіфи, гетти, сармати, бастарни (певкіни), даки, готи. 

Трипільська культураТрипільська культура

Споконвічними жителями Буковини були слов'янські племена. Про це свідчать досліджені стоянки зарубинецької та черняхівської культур.

Черняхівська культура

Черняхівська культура

Наприкінці 4 - на початку 5 століття нашої ери словʼянські поселення Буковини складали єдину культурну провінцію з Прикарпаттям та Галичиною. Слов'яни заселяли басейн верхньої течії річок Дністер, Прут і Серет. 

Цікаво, що пізніше усі Буковинські землі увійшли до складу Антського союзу. Це було державне утворення, яке проіснувало до 7 століття як союз словʼянських племен (антів). До складу Антського союзу входили сім великих племінних груп: уличі, бужани, дуліби, волиняни, тиверці, білі хорвати. Останні заселяли землі буковинського краю.

У 9-10 століттях тут жили східнослов'янські племена уличів і тиверців, що входили до складу Київської Русі. 

З 10 століття Буковина тяжіла до міцніючого Галицько-Волинського князівства і стала важливим підмурком його зв'язків і торгівлі на півдні.

Внаслідок монголо-татарської навали Шипинська земля підпала під владу татар. 

У 1342 і 1352 роках Угорщина встановила контроль спочатку над Південною, а потім і Північною Буковиною.

У другій половині 14 століття Буковина ввійшла до складу Молдавського князівства. За молдавським хроністом 17 століття М.К Остіним:

"Чернівецький і Хотинський повіти, половина Ясс, половина Сучави є цілком рутенські: якнайтісніші контакти єднають українців Буковини й Прикарпаття, передусім Покуття, підтримуються з іншими українськими землями"

Староукраїнська мова залишалася мовою офіційного листування. 

Копія грамоти де вперше згадуються Чернівці - Молдавське князівство

Копія грамоти де вперше згадуються Чернівці - Молдавське князівство

У 16 столітті Молдавське князівство перейшло під владу турецького султана, тобто Османської імперії. Це перевело українців у становище найбільш пригнічуваних низів.

Після російсько-турецької війни, у 1774 році Буковина увійшли до складу Австро-Угорської імперії. Як історично-адміністративна одиниця, Буковина утворилась 1775 року. 

У роки Першої світової війни буковинські землі до липня-серпня 1917 року були окуповані російськими військами. 

Після розпаду Австро-Угорщини і проголошення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) Буковина була включена до її складу. Влада перейшла до утвореного 25 жовтня 1918 року Українського крайового комітету, який організував 3 листопада 1918. Велике народне віче у Чернівцях прийняло рішення про входження Буковини до складу єдиної Української держави. 6 листопада 1918 р. було встановлено українську владу на землях Буковини, населених переважно українцями. 

Однак вже 12 листопада 1918 року румунські війська окупували Північну Буковину разом із Чернівцями. Тут 28 листопада 1918 року було сфабриковане рішення так званого Генерального конгресу Буковини, що складався винятково з румунів, про об'єднання Буковини з Румунією. З 1918 року по 1940 рік Буковина була у складі Королівської Румунії.

У результаті таємних домовленостей між СРСР і Німеччиною й ультиматуму СРСР до Румунії, румунська влада 28 червня 1940 року залишила Північну Буковину, яка була окупована радянськими військами. Згідно з рішенням Верховної Ради СРСР від 2 серпня 1940 року було утворено Чернівецьку область у складі Української РСР.

Після розпаду СРСР Північна Буковина входить до складу незалежної України.

Читайте також:

  • Пʼять цікавих історичних фактів про Ратушу Чернівців
  • Коли на вулицях Чернівців уперше з’явилася бруківка
  • Вулиці, будинки, люди - Чернівці у старих фотографіях
  • Перша цивілізація, перша залізниця, перший водопровід - 20 цікавих фактів з історії Чернівців
  • Буковина у світлинах минулого століття

Ще не підписані на наш Telegram канал? Зробіть це зараз

Найактуальніші новини читайте у нашому Viber (новини Чернівців)


Суспільство
З початку повномасштабного вторгення росії пошкоджено або знищено 872 об’єкти культурної спадщини. З них пам’яток національного значення – 120, місцевого значення – 682, щойно виявлених – 70.Про це...
Суспільство
В Україні запустили національну програму з популяризації англійської Future Perfect. Реалізують її декілька міністерств – освіти, цифрової трансформації, культури та інформаційної політики. Спільно...
Суспільство
Від 9 січня 2024 року, і до 9 березня 2024 року проходить повторне громадське обговорення щодо перейменування вулиць та площ в Ужгороді.Про це інформує управління містобудування та архітектури Ужго...
Кримінал
За апеляційною скаргою Сумської обласної прокуратури рішенням Сумського апеляційного суду 8 січня 2024 року скасовано вирок суду першої інстанції, 36-річного чоловіка визнано винним в умисному вбив...